top of page
  • תמונת הסופר/תmichalagross

סיפורה של יעליעל מתקשרת.

יש לה תינוקת בת שנה שלא ישנה.

חוסר השינה המתמשך מכרסם בכל –

יעל עצבנית, יובל, בן זוגה, בקושי מתפקד בעבודה, ההורים משני הצדדים ממש לא מבינים למה צריך להמשיך להניק, למה לא "לחנך" את התינוקת כבר. היא גדולה. היא צריכה לישון לילה שלם!


גם הזוגיות של יעל ויובל ידעה ימים טובים יותר. שניהם מרוטי עצבים, מנסים לתמוך זה בזו אבל לעיתים קרובות לא מסכימים ביניהם. אחד הדברים שהסכימו עליו הוא שהם זקוקים לעזרה.

החליטו לפנות אלי בהמלצת זוג חברים.

קראו לי, אז באתי.


ראשית, כמו בכל מקרה אחר שקשור בתינוק שאיננו ישן, הבהרתי ליעל יובל שאני לא יועצת שינה.

אחרי שהנקודה הזאת הובהרה, אפשר להמשיך.

אני מאמינה שברוב המקרים קשיים בשינה של תינוקות הם רק סימפטום, רק תוצר לוואי של רעש רקע שנשמע במקום, או בכמה מקומות, במערכת ומפריע לישון...

התיישבנו ביום חורפי נעים, יעל, יובל, התינוקת המתוקה בטירוף רותם ואני על השטיח, בסלון המחומם.


רותם, משחקת. אין ספק שהיא מפותחת לגילה. היא חוקרת ופועלת עם צעצועים מותאמים היטב לגילה, מעסיקה את עצמה זמן רב, חיננית ותקשורתית מאד. מקסימה.

אני מתחילה לשאול שאלות. זו הדרך שלי לחפש את הרעש...


במה עוסקים ההורים? הוא בהייטק והיא מורה. האם יעל חזרה לעבוד? עדיין לא. בסוף החודש. והיא עדיין לא מבינה איך תעמוד בכך.

איך נראית המשפחה המורחבת? סבים? סבתות? האם ליעל ויובל אחים גדולים מהם? קטנים? עם ילדים? יש ויש. שני סטים מצויינים של סבים וסבתות. רותם היא הנכדה הראשונה משני הצדדים. שמחה גדולה.

באיזה שבוע הריון נולדה רותם? 35. מוניטור לא טוב, החלטה שהתינוקת צריכה לצאת עכשיו.

איך היתה הלידה? בניתוח קיסרי.

איך היה מייד אחרי הלידה? גילו שלרותם יש מום בלב. מום שאמור להסתדר מעצמו עד גיל שנתיים. הם בבדיקות מדי חודש (שומעים רעש?).

איך התקדמה ההנקה? יעל עשתה מהלכים הרואיים. בלי ועם קשר לבעיה הלבבית של רותם, היה לה חשוב מאד להניק ומצד שני העליה במשקל של רותם היתה איטית והיא עדיין מתחת לאחוזוני המשקל (שומעים???).

איך היה מצב הרוח בבית? עננה של חרדה אפפה את יעל ויובל. מצב רוחה של יעל? היה בסדר. אחרי השוק הראשוני היא הפכה להיות מאד פרקטית.

איך עברו החודשים הראשונים? רותם סבלה מאוד מקוליק (גזים), ויעל ויובל מאד לא רצו לתת לה לבכות, לכן היו פשוט מסתובבים איתה שעות על הידיים, העיקר שלא תבכה.

איך היה המעבר למוצקים? היה בסדר גמור. רותם מאוד אוהבת לאכול.

איך האכילה עכשיו? טובה ומגוונת.


רותם מתעייפת. יעל ויובל קולטים היטב סימן ראשון של עייפות ויובל לוקח אותה למיטה ומשכיב אותה לישון. לוקח לו כרבע שעה. יעל ואני ממשיכות לשוחח.

כשהוא חוזר, אנחנו עוברים לחלק הפרקטי של שיחתנו:

ראשית – אני משתפת את ההורים העייפים והמקסימים האלה במה שאני מבינה:

לא רק במקרה שלהם, אלא בהרבה מקרים בהם יש או היה איזשהו אתגר בריאותי – במקרה של רותם מום לב ובמקרים אחרים אתגרים אחרים כמו, למשל, תינוק שנולד טרם זמנו – יש קושי בהשכבה לישון. בנוסף, תינוקת שעולה לאט במשקל, שעקומות הגדילה שלה הן נושא לדיון בכל ביקור בטיפת חלב, מאכילים כמה שיותר. גם בעשר יקיצות בלילה, שני שלוקים של יניקה בכל פעם, בגיל שנה.


ואז אנחנו עושים סדר במציאות האמיתית:

מה מצבה הבריאותי של רותם עכשיו? תקין. המצב הלבבי שלה טוב והמום כבר כמעט לא קיים, והיא רק בת שנה.

מה אומר הרופא על מצבה התזונתי? שאין שום בעיה. היא אוכלת היטב ומתפתחת היטב. היא תינוקת קטנת מימדים. גם הוריה, אגב, לא ממש ענקיים...

ומה אומר הלב? הלב מפחד...

הדמעות של יעל מגיעות עכשיו. כשיובל מחבק אותה, היא מספרת לי כמה פחדה. כמה בכל פעם שרותם בכתה כתינוקת קטנה, היא חשבה שתחנק, שליבה לא יעמוד בבכי. כמה ניסתה "לדחוף" לה הנקה מתי שרק יכלה. איך בתור תינוקת קטנה היתה מתעייפת מהר ויעל רק חיכתה שתתעורר ותמשיך לינוק. יום ולילה.

כמה קשה להגמל מהתנהגויות שמקורן בפחד גדול שכזה!


אנחנו יושבים עכשיו שלושתינו ומבינים היטב מה עושה את הרעש שמפריע לרותם לישון בלילה.

הלב צריך עכשיו לשמוע שהכל בסדר. רותם היא ילדה בריאה ומתפתחת נפלא. כמה שלוקים של הנקה בלילות ללא שינה לא באמת משפיעים על המאזן הקלורי שלה. אם כבר – שנת לילה טובה תעזור לה לשגשג (ועל הדרך גם תשפר את המערכת החיסונית שלה, עכשיו כשהיא מתחילה ללכת למשפחתון).


מכאן – הדרך פשוטה. לאחר שאנחנו בונים תכנית שאפשרית ליעל ויובל (ללא יותר מדי בכי אבל גם ללא הנקה בלילה), בתמיכה טלפונית אינטנסיבית ובתוך שבוע – רותם ישנה בלילות וגם הוריה.

2,064 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page