להיותלאם

לפני מעבר דירה, בזמן אריזה, נתקלתי בתמונה ישנה שלי ושל יעלי בתי. ליבי יצא לאשה שנגלתה מולי בתמונה. היא מותשת, עצובה, אמא שלה נפטרה לפני 4 חודשים, נולדה לה תינוקת בלידה קיסרית, היא בודדה, נאבקת להניק הנקה מלאה, אוכלת כדי להישאר ערה. אהובה מתמחה צעיר בבית חולים, ממלא משמרות תורנות ארוכות של 36 שעות 8 פעמים בחודש, חוזר הביתה בזחילה.

בתמונה יעלי בת חודשיים. אני ישובה על הספה בבית של אבא שלי. מיקי, אהובי, לא שם. הוא בוודאי תורן. אני לובשת בגדים שלו. עודף המשקל שלי זכור לי בעיקר כי בשלב הזה שקלתי יותר מאשר בחודש תשיעי (לא, לא ירדתי במשקל בזכות ההנקה). כשאני מתבוננת בתמונה דמעות עולות בעיניי. התמונה לא מראה רק את ראשית האימהות שלי, אלא גם את הנבט שהשתרש וצמח, ו-25 שנה אחר כך הוא המקצוע האהוב שלי, דולה לאחר לידה.

בעבר, נשות המשפחה המורחבת וחברות הקהילה (או השבט) מילאו את התפקיד הזה, אולם בימינו המרחקים הפיזיים בין היולדת ובין משפחתה המורחבת גדולים יותר, דור ההורים צעיר ופעיל מבעבר, הקהילה לא מגובשת ואשה מוצאת את עצמה בודדה, מותשת ומלאת שאלות לאחר לידה. המשימה שלי היא להחזיר עטרה ליושנה, לחזור אל המסלול הטבעי בו נשים לאחר לידה לא נשארות לבד.

אז...שמי מיכל גרוס, דולה לאחר לידה, מחלוצות המקצוע בארץ. אני אם ל-3, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות.

דולה לאחר לידה (פוסט-פארטום) היא:

  • אשה שמלווה אישה אחרי לידה. תחום הידע שלה רחב וכולל, בין השאר, זיהוי מצבים גופניים/נפשיים של היולדת, הכוונה ומתן עזרה נכונה, זיהוי אתגריו של התינוק בהסתגלותו לחיים מחוץ לרחם, הבנה עמוקה של השינויים בזוגיות וביחסים בתוך המשפחה המורחבת ועוד…

  • אשת מקצוע הפנויה לתמוך באופן גמיש בצרכי האם, האב והתינוק, ללא אי הנעימות הכרוכה, לעיתים, בבקשת עזרה. היא לא מטפלת או עוזרת שמחליפה את ההורים או בני משפחה אחרים בתפקידיהם, אלא עוזרת לאם ולאב הטריים למצוא את הדרך הנכונה להם ולחוש ביטחון רב יותר בטיפול בתינוק. בתוך זמן קצר אין עוד צורך בליווי שלה!

 

דולה לאחר לידה מלווה משפחות בתחילת הדרך ובין השאר מספקת:

  1. הדרכה וייעוץ בדבר תופעות גופניות אצל היולדת והיילוד: הבנת בכיו של התינוק ואיך להקל עליו, איך לשפר את השינה שלו, האם, מתי ואיך לתת מוצץ, הזנת התינוק והתפתחותו.

  2. תמיכה פיזית – הכנת ארוחות קלות, עזרה בטיפול בתינוק כדי לפנות לאם מעט זמן לטיפול בעצמה, למנוחה והתאוששות.

  3. ארגון בארגון המרחב המתחדש עם הולדתה של משפחה - כל האביזרים, הבגדים והצעצועים וגם מה לא ממש צריך לקנות…

  4. במידת הצורך, תדע הדולה להפנות לאנשי מקצוע מעולים.

  5. אוזן קשבת שמכילה את סערות הנפש, ריבוי הקולות והעצות מסביב.

  6. תמיכה באתגרים שבמציאת האיזון החדש בזוגיות ובמשפחה המורחבת.

התמיכה נמשכת לאחר הפגישה בבית המשפחה וגם בייעוץ טלפוני.