קבוצת הכנה לסבתאות

למי מיועדת הקבוצה?

קבוצת הכנה לסבתאות מוצעת לנשים שהפכו לסבתות או שעומדות להפוך לכאלה בקרוב.

 

על קצה המזלג

ליווי של אם או חמות לאחר לידה הינו המהלך הטבעי: אישה לאחר לידה, במצבה החשוף, תעדיף לעיתים ליווי של בת משפחה בוגרת על ליווי של אישה לא מוכרת.

הסבתא תרצה לתמוך במשפחה הצעירה ולהיות קרובה ככל האפשר לתינוק/ת - נכדה/תה.

בראי הדורות, ליווי היולדת על ידי אימה או חמותה יחזיר עטרה ליושנה ואת התפקיד של ליווי אחרי לידה ל"נשות השבט הבוגרות".

הצורך בהכנה לקראת ליווי אם צעירה מקורו בפערים שהלכו ונפערו לאורך השנים האחרונות, כאשר הקהילות הפכו פחות מלוכדות ומסורתיות. הסבתות כבר אינן מצטרפות באופן טבעי למשק הבית בו נולד תינוק כבעבר. למען האמת, רוב הסבתות עסוקות בחייהן, בקריירה שלהן או במנעמי הפרישה ואז הן מתבשרות שהן עומדות להפוך לסבתות. עם ההתרגשות יכולות לעלות גם מבוכה, חוסר אונים, בלבול וחששות ולעיתים גם קונפליקטים עם הזוג המצפה לתינוק.

בדרך כלל, נשות הדור הקודם התכוננו פחות מבנותיהן ללידה. התמחות בגידול ילדים לא היתה משאת נפש, ההנקה היתה הרבה פחות נפוצה ובעיקר - כמות הידע הזמין והסדור היתה מזערית ומוגבלת. יתכן שהיה ספר הדרכה וגם תמיכה של הדור הקודם – אמה וחמותה של הסבתא לעתיד. ה"תורה שבעל פה" בה מצויידת הסבתא לעתיד, פרקטית ככל שתהיה, תתנגש, קרוב לוודאי, עם הידע, המשאלות, המסרים והתפישות בהן מחזיקים ההורים הצעירים לעתיד. בניגוד לאימותיהם, הם נחשפים למידע עדכני עצום, חלקו מציף ומבלבל, לידע רפואי, רגשי, על כל נושא שאפשר (או אי אפשר) להעלות על הדעת.

 

מה תלמדו?

 

 בסדרה של שני מפגשים בני שלוש שעות כל אחד, "נעשה סדר" בעולם התוכן העכשווי הקשור בראשית ההורות. הנה חלק מהנושאים שיעלו במפגשים:

  • הריון, לידה ותקופת ההסתגלות שלאחריה (המכונה גם "הטרימסטר הרביעי")

  • נתעדכן בידע על הנקה ונשיאת תינוקות במנשא

  • נדבר על בריאות האם והתינוק לאחר הלידה והתנאים האופטימליים להתאוששותם ממנה

  • נדבר על מצבים נפשיים לאחר הלידה (שהם גם נחלתו של האב ולא רק של האם)

  • נעמיק ברצפי התפתחות של תינוקות בשנת החיים הראשונה, על שינה של תינוקות, עיסוי תינוקות, חשיבותו של מגע ועוד... 

הקבוצה תאפשר למשתתפות בה לרכוש ידע, ללמוד מאין רוכשים בני הדור הצעיר את הידע שלהם ובכך לצמצם את פערי המידע ובנוסף – לתמוך ולהיתמך בתהליך של הפיכתך לסבתא על ידי המנחה וחברות הקבוצה האחרות.

 

בסיום התהליך, תוכלי לשלב את הידע והנסיון שלך בידע עדכני שמוכר גם להורים הצעירים ותוכלי להעצים את תמיכתך ולהביא עימך למשפחה הצעירה תמיכה נטולת מתח וקונפליקט בין-דורי.

 

כמה זה עולה?

 530 ₪ לשני מפגשים, סה"כ 6 שעות.

למעוניינות, תתאפשר תמיכה פרטנית, פנים אל פנים או בטלפון (בתוספת תשלום), לאחר סיום התהליך הקבוצתי.

קבוצות בקליניקה בחיפה ובמקומות שונים בארץ, אפשר גם בסגנון "חוגי בית" אצל אחת המשתתפות.